Print Friendly, PDF & Email

Σάββατο 30 Σεπτέμβριου

10.00 Έναρξη – Εισαγωγική ομιλία: Μαρία Μποντίλα

10.30 1η Συνεδρία: Όψεις οικονομικού δωσιλογισμού στην κατοχική Ελλάδα

Πρόεδρος: Μαρία Καβάλα

Παναγιώτα Γκάτσιου, Κέρδος, βία και καταναγκαστική εργασία: όψεις του οικονομικού δωσιλογισμού.

Βασίλης Μανουσάκης, Εργολαβίες μέσω της ΕΠΑΚ (Επιτροπής Προμηθειών Αρχών Κατοχής): το παράδειγμα της κατασκευής ιταλικών στρατώνων στη Ν. Φιλαδέλφεια.

Μάριος Αθανασόπουλος, Ο οικονομικός δωσιλογισμός στη Μεσσηνία μέσα από τα αρχεία του Ειδικού Δικαστηρίου Δωσιλόγων Μεσσηνίας.

Αναστάσιος Σούλτης, Υπεράσπιση και κατηγορία, ένα παράδειγμα από τα Ιωάννινα.

Συζήτηση

12.30 Διάλειμμα

12.45 2η Συνεδρία: Κυβερνήσεις συνεργασίας και κρατικός μηχανισμός

Πρόεδρος: Νίκος Μαραντζίδης

Πέτρος Φύτρος, Ο κρατικός μηχανισμός της κυβέρνησης Τσολάκογλου.

Αχιλλέας Φωτάκης, Κόκκινη, μαύρη και μπλε έννομη τάξη. Η πολυεδρικότητα της αστυνομικής εξουσίας και οι συνήθεις εργασίες της Ειδικής Ασφάλειας στον πόλεμο.

Ευαγγελία Σιώμου, Οι Ευρωπαίοι κουίσλινγκ του Γ’ Ράιχ: Οι περιπτώσεις της Ελλάδας και της Νορβηγίας.

Συζήτηση

14.00 Διακοπή

16.30 3η Συνεδρία: Ο διοικητικός δωσιλογισμός: Ανατέμνοντας τη συνεργασία με τις αρχές Κατοχής

Πρόεδρος: Κατερίνα Τσέκου

Σοφία Ηλιάδου-Τάχου, Μορφές διοικητικού δωσιλογισμού στη γερμανοκρατούμενη Φλώρινα.

Δημήτρης Καλογιαννίδης, Όψεις της συνεργασίας στη βουλγαρική ζώνη κατοχής: Η περίπτωση των σλαβόφωνων κατοίκων στην πόλη της Ξάνθης.

Δημήτρης Μάντζαρης, Σχέσεις Εκκλησίας και αρχών Κατοχής. Η περίπτωση των δύο μητροπολιτών της Λέσβου την περίοδο της γερμανικής Κατοχής (1941-1944).

Συζήτηση

17.45 Διάλειμμα

18.00 4η Συνεδρία: Διερευνώντας την απονομή της δικαιοσύνης

Πρόεδρος: Ελένη Πασχαλούδη

Ζέτα Τζαβάρα, Ο αντίλογος. Η αναβίωση της μεγάλης δίκης των δωσιλόγων.

Δημήτριος Μερκούρης – Μαρία-Στέλλα Βασιλειάδου, Δημόσια Ιστορία και Δικαιοσύνη: Όψεις του δωσιλογισμού στην περιοχή του Έβρου, 1941-1944.

Κορτεσία Μουλούδη-Πασαδάκη, Η δικαστική δίωξη ηγετικών στελεχών και μελών του ΕΑΜ/ΕΛΑΣ Έβρου για δωσιλογισμό.

Αικατερίνη Μακριδάκη, Η αδυσώπητος «εθνική Νέμεσις» στην Κρήτη: Εκεί που η Θέμιδα κρατά κρητικό μαχαίρι.

Συζήτηση

Κυριακή 1 Οκτωβριου

10.00 5η Συνεδρία: Όψεις του δωσιλογισμού στην κατεχόμενη Ελλάδα

Πρόεδρος: Πολυμέρης Βόγλης

Γιώργος Λιμαντζάκης – Γιάννης Θυμιανός, Η περίπτωση του Νομάρχη Ηρακλείου και μετέπειτα Γενικού Διοικητή Κρήτης Ιωάννη Πασσαδάκη.

Φίλιππος Κάραμποτ, «Στυγεροί κακούργοι και απαίσιοι προδότες»: Εβραίοι θύτες στην Αθήνα του Διωγμού,1943-1944.

Βλάσης Βλασίδης – Στράτος Δορδανάς, «Οι Γερμανοί εκτελούσαν τους δωσίλογους»: Ο Αθανάσιος Χρυσοχόου και η διαμάχη για την Ιστορία.

Συζήτηση

11.15 Διάλειμμα

11.30 6η Συνεδρία: Ο δωσιλογισμός στον δημόσιο λόγο

Πρόεδρος: Βασίλης Δαλκαβούκης

Κωνσταντίνος Αργιανάς, Αναπαραστάσεις του δωσιλογισμού και της αντίστασης στον αθηναϊκό δημόσιο χώρο. Τα μνημεία του Περιστερίου.

Αναστασία Μητσοπούλου, Μνήμες του δωσιλογισμού στους λογοτέχνες της Θεσσαλονίκης.

Λάζαρος Μπάρκας, Η διδασκαλία κατά τη διάρκεια των κατοχικών κυβερνήσεων σε σύγκριση με τη δικτατορία του Μεταξά.

Βασιλική Σωτηρίου, Ο δωσιλογισμός στους κύκλους των διανοούμενων.

Συζήτηση

13.15 Διάλειμμα

13.30 Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης – Συμπεράσματα

Στράτος Δορδανάς, Βάιος Καλογρηάς, Κατερίνα Τσέκου, Φίλιππος Κάραμποτ, Μαρία Καβάλα

14.30 Λήξη

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ

Αθανασόπουλος Μάριος, μέλος ΕΔΙΠ, Τμήμα Φιλολογίας, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου

Αργιανάς Κωνσταντίνος, μεταδιδακτορικός ερευνητής, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Βασιλειάδου Μαρία-Στέλλα, Αρχειονόμος – Βιβλιοθηκονόμος (ΔΠΘ), ΜΔΕ Επιστήμη της Πληροφορίας – ΜΔΕ Στελέχη Εκπαίδευσης στις Επιστήμες της Αγωγής

Βλασίδης Βλάσης, αναπληρωτής καθηγητής, Τμήμα ΒΣΑΣ, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Βόγλης Πολυμέρης, καθηγητής, Τμήμα ΙΑΚΑ, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Γκάτσιου Παναγιώτα, υπ. διδάκτωρ, Τμήμα ΒΣΑΣ, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Δαλκαβούκης Βασίλης, καθηγητής, Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

Δορδανάς Στράτος, επίκουρος καθηγητής, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, ΑΠΘ

Ηλιάδου-Τάχου Σοφία, καθηγήτρια, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας

Θυμιανός Γιάννης, μεταπτυχιακός φοιτητής, ΕΑΠ

Καβάλα Μαρία, επίκουρη καθηγήτρια, Τμήμα Πολιτικών Επιστημών, ΑΠΘ

Καλογιαννίδης Δημήτρης, υπ. διδάκτωρ, Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

Καλογρηάς Βάιος, επιστημονικός συνεργάτης, Δημοτικό Αρχείο Αschaffenburg

Κάραμποτ Φίλιππος, ιστορικός ερευνητής

Λιμαντζάκης Γιώργος, δρ Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας, Πάντειο Πανεπιστήμιο

Μακριδάκη Αικατερίνη, φιλόλογος, μεταπτυχιακή φοιτήτρια, ΕΑΠ

Μανουσάκης Βασίλης, διδάσκων, Τμήμα Πολιτικών Επιστημών, ΑΠΘ.

Μάντζαρης Δημήτρης, δρ Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Μαραντζίδης Νίκος, καθηγητής, Τμήμα ΒΣΑΣ, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Μερκούρης Δημήτριος, υπάλληλος υπουργείου Δικαιοσύνης, ΜΔΕ Δημόσια Ιστορία, ΕΑΠ

Μητσοπούλου Αναστασία, φιλόλογος, δρ Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Μουλούδη-Πασαδάκη Κορτεσία, υπ. διδάκτωρ, Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

Μπάρκας Λάζαρος, μεταπτυχιακός φοιτητής, ΕΑΠ

Μποντίλα Μαρία, δρ. Ιστορίας

Πασχαλούδη Ελένη, ιστορικός

Σιώμου Ευαγγελία, φοιτήτρια, Τμήμα ΒΣΑΣ, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Σούλτης Αναστάσιος, μεταπτυχιακός φοιτητής, Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

Σωτηρίου Βασιλική, ΜΔΕ Ιστορική Έρευνα, Διδακτική και Νέες Τεχνολιγίες, Ιόνιο Πανεπιστήμιο

Τζαβάρα Ζέτα, δρ Ιστορίας, Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας, Πάντειο Πανεπιστήμιο

Τσέκου Κατερίνα, ιστορικός

Φύτρος Πέτρος, εκπαιδευτικός, ΜΔΕ Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας, Πάντειο Πανεπιστήμιο

Φωτάκης Αχιλλέας, μεταδιδακτορικός ερευνητής, ΕΚΠΑ/Πανεπιστήμιο Αιγαίου